overlok

Overlok Nedir?

Giysi, halı, yolluk, paspas, halıfleks ve kilimlerin kenarlarında bulunan saçak benzeri kumaş veya iplik parçalarının kapatılması işlemidir. Bu işlem özel makineler ile yapılmaktadır. Makine olmadığında bu işlemi için ince kumaşa sahip eşyalarda sürfüle yöntemi ile elde dikim de yapılmaktadır. Overlok işlemi genel olarak halı ve kilim kenarlarına yapılan bir işlem olarak bilinse de giyim ürünlerinde de sıkça uygulanmaktadır. Özellikle konfeksiyon sektöründe penye kumaşlar üzerinde sıkça kullanılır.

Zeynep Halı olarak Overlok konusunda da aynı hizmet politikamızı uygulayarak, kaliteli ve hızlı çözümler sunmaktayız. İletişim sayfamızdan bize ulaşarak randevu alabilirsiniz.

Overlok Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde kullanılacak olan kumaşın kenarı düzgünce kesilir. Daha sonra kesilen bu kumaş asıl kumaşın üzerine katlayarak kaplatılır. Overlok makinası yardımıyla ya da elle dikim işlemi başlanır. Üst üste gelmiş kumaşlar sıra ve çapraz dikişlerle, kesilen kumaş ve asıl kumaş üst üste denk gelecek şekilde dikilmektedir. İşlem öncesi kesilen ve asıl kumaş kenarları dışarı taşmayacak şekilde birbirine denk gelmelidir. Bu işlem oldukça önemlidir. Overlok yapılmayan kumaşların dış kenarı iplik iplik ayrılmaktadır. Zamanla bu ayrılmalar nedeniyle kumaşta sökülmeler ve yırtılmalar meydana gelir. Bu nedenle kumaşlarda bu işlem tercih edilmektedir. Bu işlem ile birlikte kumaşlar daha dayanıklı olmakta yırtılma, sökülme riski bulunmamaktadır. Eğer halı gibi evimizde sıkça kullanılan ürünlerde daha uzun kullanım süresi isteniyor ise kesinlikle overlok işlemi yapmalıdır.

Bu işlem makinayla yapılabildiği gibi elle de yapılabilmektedir. Ancak elle yapılan bu işleminde özellikle halı gibi kalın kenarlı kumaşlarda bu işlem çok zor ve zaman alıcı olmaktadır. Bu nedenle bir uzman kişilerden yardım almak sizi hem zahmetten kurtaracak hem de zamandan kazandıracaktır.

Sizi Arayalım


Müşteri temsilcimizden telefon hattı üzerinden fiyat almak ister misiniz?